Достапни линкови

logo-print

Тимошенко повика на протести во Украина


Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко повика на улични протести поради одлуката на владата да не го потпише клучниот политички договор за слободна трговија со Европската унија.

Нејзиниот адвокат Сергеј Власенко, денеска изјави дека Тимошенко ова го споредила со државен удар. Опозицијата обвини дека со оваа одлука владата и претседателот на Украина Виктор Јануковиќ ја предале Украина на Русија.

ЕУ изрази разочараност поради одлуката на Украина, но изрази натамошна посветеност на односите. Договор за асоцијација со Киев требаше да биде потпишан на самитот во Вилнус следната недела.
XS
SM
MD
LG