Достапни линкови

logo-print

Американскиот Сенат ги промени правилата за парламентарната опструкција


Американскиот сенат со помош на гласовите од сенаторите од Демократската партија ја изгласа промената со која се оневозможува опструкција од страна на парламентарното малцинство при избор на судии, членови на владата и владини службеници. Претседателот Обама рече дека „нвидениот образец на опструкција “ во Конгресот повеќе од кога и да е предизвикува незадоволство кај американците од политиката во Вашингтон. Тој образец рече Обама не се заснова на суштински разлики за кандидатите чие поставување на функции го спречуваа републиканците.
XS
SM
MD
LG