Достапни линкови

logo-print

Украина го суспендира потпишувањето договорот со ЕУ


Украинската влада денеска нареди суспендирање на процесот за подготовка на потпишувањето на Спогодбата за асоцијација и слободна трговија со Европската унија. До ова дојде откако на денешната седница украинскиот паралмент гласаше против законите со кои на затворенета поранешна премиерка Јулија Тимошенко ќе и овозможеа да се лекува во странство. Европската унија тоа го постави како услов за потпишување на Спогобата со Украина, планирано на самитот на Источното партнерство во идната недела во Вилнус.
XS
SM
MD
LG