Достапни линкови

logo-print

Комеморации за убиениот претседател Џон Кенеди


Американскиот претседател Барак Обама со доделување Претседателските медали за слобода на истакнати американски личности ги почна сеќавањата по повод 50 годишнината од атентатот врз Џон Кенеди. Најмладиот претседател во американската историја кој ја востанови модерната верзија на Претседателскиот медал за слобода беше убиен во Далас на 22 ноември 1963 година. Меѓу годинашните добитници на највисокото државно одликување што им се дава на цивили се и поранешниот претседател Бил Клинтон и ТВ водителката Опра Винфри. Барак Обама и неговата сопруга Мишел, како и Бил Клинтон со сопругата Хилари го посетија и гробот на Кенеди во Ерлингтон.
XS
SM
MD
LG