Достапни линкови

logo-print

Украинскиот парламент ќе расправа за законот за Тимошенко


Украинскиот парламент денеска се очекува да започне дебата за предложениот закон кој би и овозможил на затворената поранешна премиерка Јулија Тимошенко да патува во странство заради лекување. Дебатата доаѓа откако претходниот обид за дискусија во вторникот беше одложен, и по неуспехот да се постигне согласност во минатата недела.
ЕУ го услови потпишувањето на клучниот договор за слободна трговија со Киев во Вилнус идната недела, со правни и демократски реформи во Украина. Тоа вклучува и ослободување на Тимошенко, чија пресуда поради злоупотреба на службената положба во Брисел се гледа како „селективна правда“.
Самитот на ЕУ за Источно партнерство ќе биде одржан во идната недела во главниот град на Литванија.
XS
SM
MD
LG