Достапни линкови

logo-print

Националната иранска компанија за гас во стечај


Главниот извршен директор на државната Национална иранска компанија за гас Хамид Реза Арагџи изјави дека компанијата прогласи стечај.
Како што јави иранската новинска агенција Мехр, Aрагџи рекол дека компанијата има долг од над 4 милијарди долари.
Според Вол стрит журнал, меѓународните санкции врз Иран ја уништиле клучната енергетската индустрија во земјата.
XS
SM
MD
LG