Достапни линкови

logo-print

Во БиХ ослободени 10 луѓе обвинети за воени злосторства


Судот во Сараево денеска ослободи 10 луѓе обвинети за воени злосторства, со образложение дека лошо била водена постапката против нив во претходното судење. Шестмина од нив беа осудени за геноцид и за убивање на илјада муслимани во Сребреница во 1995 година. Преостанатите четворица беа осудени за воени злосторства. Тие издржуваа казна затвор од 28 до 33 години.
XS
SM
MD
LG