Достапни линкови

logo-print

Циклонот Клеопатра однесе 16 животи на Сардинија


Најмалку 16 лица загинаа како последица на циклонот Клеопатра кој го погоди италијанскиот остров Сардинија доцна синоќа. Најлошо погодена е областа околу североисточниот град Олбиа.
Градоначалникoт Џани Џиованели изјави дека градот бил погоден од "апокалиптична" бура, при што пола град бил под вода, со уништени мостови, реки полни со кал. Многу училишта се затворени а метеоролозите прогнозираат натамошни врнежи од дожд.
XS
SM
MD
LG