Достапни линкови

logo-print

Турција без толерантност за милитантите кои одат за Сирија


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу

Турција соопшти дека не ги поддржува странските милитанти кои одат за Сирија, но дека не е во можност да го запре нивното движење низ границите на земјата. Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави во Вашингтон дека неговата земја нема толеранција за екстремисти. Но, дека Турција не може да врши патрола на 1000 километри долгата граница со цел да се осигура дека милитантите нема да ја преминат.
XS
SM
MD
LG