Достапни линкови

logo-print

Одбележување на годишнината од протестите во Египет


Илјадници жители на Египет се собраа на плоштадот Тахрир во Каиро за да ја одбележат годишнината од протестите против војската во 2011 година кои предизвикаа крвави судири меѓу демонстрантите и безбедносните сили. Демонстрантите извикувале пароли против војската и го офарбале со црвена боја споменикот кој го поставила египетската воена влада на плоштадот. Споменикот е за сите загинати за време на соборувањето на поранешниот претседател Хосни Мубарак.
XS
SM
MD
LG