Достапни линкови

logo-print

Индонезија ја преиспитува соработката со Австралија


Сусило Бамбанг Јудхојоно

Сусило Бамбанг Јудхојоно

Индонезискиот претседател Сусило Бамбанг Јудхојоно изјави дека земјата ја преиспитува соработката со Австралија по наводите дека неговиот телефон бил прислушкуван. Според него, австралискиот премиер Тони Абот покажал недостиг на каење по наводите дека австралиските шпионски агенции се обиделе да ги прислушкуваат неговите телефонските разговори, на неговата сопруга и на министрите.
Документите кои ги обелодени поранешниот соработник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден покажуваат дека телефонот на Јудхојоно бил прислушкуван 15 дена во 2009 година.
XS
SM
MD
LG