Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Непал


Илустрација

Илустрација

Жителите на Непал денеска ќе гласаат за избор на ново Собрание кое ќе се обиде повторно да го напише Уставот на земјата. Кандидати од над 100 политички партии и неколку независни се натпреваруваат за место во Собранието, кое ќе треба да избере и нова Влада.
Последниот состав на Собранието од 2008 година не успеа да го заврши Уставот, поради расправиите меѓу политичките партии.
XS
SM
MD
LG