Достапни линкови

logo-print

Демонстрации против Златна зора во Патра


Грчката полиција синоќа употребила солзавец за да ги растера учесниците на демонстрациите во третиот по големина град во Грција, Патра, организирани по повод вчерашното одбележување на 40-годишнината од студентскиот бунт во Атинскиот политехнички факултет против фашистичката хунта. Демонстрантите фрлале камења и молотови коктели врз локалните канцеларии на неонацистичката партија Златна зора, чиј припадник е обвинет во убиството на 34-годишниот рапер левичар Павлос Фисас во Атина од 17 септември, како и за повеќе напади врз имигранти во Грција.
XS
SM
MD
LG