Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ го поздрави мирното гласање во северна Митровица


Генералниот секретар на ОБСЕ Ламберто Заниер

Генералниот секретар на ОБСЕ Ламберто Заниер

Генералниот секретар на ОБСЕ Ламберто Заниер ги поздрави вчерашното мирно повторување на гласањето на три избирачки места во северна Митровица. „Персоналот на ОБСЕ извести дека изборите минале без инциденти. Избирачките кутии се на сигурно. Одѕивот е добар, а повеќето локални жители дојдоа да го остварат нивното основно човеково право на гласање и избор на нивни претставници. Ова е важна пресвртница“, се наведува во изјавата на Заниер. Вчера во северниот дел на Митровица беа повторни изборите на три места каде што на првиот круг од локалните избори, влегле маскирани лица кои го уништиле изборниот материјал.
XS
SM
MD
LG