Достапни линкови

logo-print

Златна зора се закани со протести против изградба на џамија во Атина


Грчката крајнодесничарска партија Златна зора се закани дека ќе организира масовни протести против изградбата на џамија во Атина, откако претходно оваа недела беше спроведен тендерот за овој проект, пишува весникот „Катимерини“. Неофашистичката партија нагласи дека склучувањето на овој договор е „провокација без преседан“ и напомена дека ќе организира масовни демонстрации и ќе ги искористи своите позиции во Парламентот, за да ја спречи изградбата на џамијата. Десничарската партија Независни Грци исто така го осуди проектот, нагласувајќи оти тој е против интересите на Грците. Министерството за градежништво во четвртокот го одобри договорот за изградба на џамија.За проектот е наменет буџет од 946 илјади евра. Планирано е џамијата да биде изградена на терен, кој е во сопственот на грчките военопоморски сили во квартот Вотаникос, во центраниот дел на Атина.
XS
SM
MD
LG