Достапни линкови

Кинеската полиција соопшти дека 11 луѓе биле убиени во напад на полициска станица во нестабилниот северозападен регион Ксинџијанг. Регионалната влада на Ксинџијанг соопшти дека двајца полицајци и деветмина напаѓачи биле убиени во инцидентот. Според истите извори напаѓачите користеле ножеви и секири во нападот во близина на историскиот град Кашгар. Двајца други полицајци биле повредени во судирот. Ксинџијанг долго време е упориште на бунтот против кинеската власт предводена од радикали во регионот на турската муслиманска етничка група Ујгур. Оваа година минува во знакот на голем број смртоносни судири во Ксинџијанг и во Пекинг.
XS
SM
MD
LG