Достапни линкови

logo-print

Најмалку 28 мртви во поплавите во Виетнам


Во поплавите кои од петокот го зафатија Виетнам загинаа најмалку 28 лица, девет се исчезнати, а речиси 80.000 се раселени. Државните медиуми соопштија дека водостојот на поплавите го помина нивото од претходните врв во 1999 година, кога имаше обилни дождови во централните региони на земјата. Околу 100.000 куќи беа поплавени, а речиси 80.000 луѓе се евакуирани, се вели во извештајот на државниот комитет за заштита од поплави и невреме.Поради поплавите затворени се неколку патишта, а откажани се и услугите на националната железничка станица.
XS
SM
MD
LG