Достапни линкови

logo-print

Европската комисија ќе предложи укинување на визите за Молдавија


Европската комисија се очекува денеска да препорача укинување на визите за граѓаните на Молдавија кои имаат биометриски пасоши. Оваа препорака веројатно ќе биде прифатена на самитот на Европската Унија за Источното партнерство, кон крајот на месецов во Вилнус, но пред да стапи во сила, треба да биде изгласана во Европскиот парламент и во земјите членки на ЕУ. Во врска со можноста од безвизен режим за Грузија и Украина, комисијата оценува дека двете земји направиле прогрес, но оти треба да довршат некои реформи.
XS
SM
MD
LG