Достапни линкови

logo-print

Турција се надева на противракетниот систем од Кина


Турскиот Премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот Премиер Реџеп Таип Ердоган

Турција се надева дека во следните шест месеци ќе завршат преговорите со Кина и од таа држава ќе биде купен првиот противракетен систем со голем дострел, изјави денеска директорот на турскиот потсекретаријат за воена индустрија Мурад Бајар.
Тој додаде дека турските власти ќе разгледаат и понуди од други светски компании, доколку преговорите со кинеската компанија пропаднат. НАТО претходно реагираше дека Турција како членка мора да има коппатибилен систем со Алијансата.
Кинеската компанија за увоз и извоз на прецизна механика ЦПМИЕЦ, од друга страна е под американски санкции заради продажба на оружје и ракетни технологии за Иран и Сирија. Договорот со Турција за ракетниот систем XQ-9 би бил вреден 2,9 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG