Достапни линкови

logo-print

Кери бара од Конгресот да не воведува нови санкции против Иран


Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека секаков потег на Конгресот за воведување нови санкции спрема Иран би можел да ги попречи започнатите дипломатски напори да се најде мирно решение за спорот околу иранската нуклеарна програма. Кери ова го рече пред затворениот состанок со Комитетот за банкарство на Сенатот, кој разгледува нови казни за Техеран. Кери истакна дека САД и другите светски сили поддржуваат привремен договор со Иран кој би овозможил ограничено олеснување на санкциите во замена за извесни нуклеарни отстапки.
Претходно претседавачот на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом Ед Ројс изјави дека иранскиот режим не ја стопирал нуклеарната програма, па не гледа причина зошто Америка би ги запрела санкциите.
Демократите и Републиканците во Конгресот се поделени во врска со тоа дали да и допуштат повеќе време на дипломатијата.
XS
SM
MD
LG