Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху го откажа планот за изградба на еврејска населба на Западниот брег


По упатрените критики од страна на САД и од Палестинците, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се откажа од плановите за изградба на 20 000 нови еврејски домови на Западниот Брег. Во соопштението од неговиот кабинет, се вели дека акцијата создава непотребна конфронтација со меѓународната заедница во период кога се прават напори таа да се убеди за подобар договор со Иран. Претходно, претседателот на палестинскиот национален орган Махмуд Абас рече дека мировниот процес че биде ставен во мирување доколку се продолжи со реализацијата на планот.
XS
SM
MD
LG