Достапни линкови

logo-print

Русија бара извинување од Полска


Руското министертво за надворешни работи побара официјално извинување од Полска откако полски националисти ја нападнаа руската амбасада во Варшава за време на маршот по повод денот на независноста. Москва исто така бара надомест на штетата, казнување на виновниците и спречување на идни слични инциденти. Денеска во Москва бил повикан полскиот амбасадор на кого му бил врачен протест. Полското министертво за надворешни работи го осуди инцидентот во Варшава, соопштувајки дека нема оправдување за хулиганизмот. Крајно десничарски полски демонстранти фрлале петарди кон руската амбасада, при што предизвикале и пожар, а се обидувале да влезат. Околу 10-мина од демонстрантите биле уапсени.
XS
SM
MD
LG