Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Азербејџан во посета на Турција


Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев допатува во Турција, во прва посета во странство по реизборот во минатиот месец. Алиев ќе разговара со неговиот турски колега Абдула Ѓул и со премиерот Реџеп Таип Ердоган. Главна тема е економската соработка. Азербејџанската државна компанија Соцар ќе гради рафинерија за нафта во Турција, како и карго пристаниште. На агендата е и изградбата на транс-Анатолија гасовод.
XS
SM
MD
LG