Достапни линкови

logo-print

Иран демантира дека не сака договор за нуклеарната програма


Од преговорите во Женева

Од преговорите во Женева

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф го критикуваше американскиот државен секретар Џон Кери за неговата оценка дека Техеран се повлекува од можен договор со светските сили за нуклеарната програма. Зариф на Твитер напишал дека не е виновен Иран што на преговорите во Женева не беше прифатен предлогот за надминување на несогласувањата. Кери претходно изјави дека Техеран не го прифатил предлогот. Наредната рунда преговори меѓу Техеран и 6-те светски сили е закажана за 20-ти овој месец.
XS
SM
MD
LG