Достапни линкови

logo-print

Изградбата на Јужен тек во Србија на 24 ноември


Српската влада соопшти дека изградбата на српскиот дел од рускиот гасовод Јужен тек ќе почне на 24 овој месец. До ова дојде по денешната средба во Белград меѓу српскиот премиер Ивица Дачиќ и претседателот на руската државна компанија Газпром Алексеј Милер. Јужниот тек ќе минува под Црно море, преку Бугарија, Србија и Унгарија до западноевропските земји. Тоа ќе биде една од најголемите инвестиции во Србија во изминативе неколку децении.
XS
SM
MD
LG