Достапни линкови

logo-print

Уапсените од Гринпис на пат кон Санкт Петербург


Возот со активистите на Гринпис

Возот со активистите на Гринпис

Триесетемина уапсени активисти на Гринпис кои протестираа против вадењето нафата од Арктикот денеска биле префрлени од Мурманск во затвори во Санкт Петербург. Гринпис уште еднаш побара нивно ослободување со образложение дека не сториле ништо незаконско. Тие беа уапсени на 18 септември и првично беа обвинети за пиратство, но потоа обвинението беше сменето во хулиганство.
XS
SM
MD
LG