Достапни линкови

logo-print

Светските сили упатуваат помош за Филипините


Светските сили упатуваат помош за Филипините каде што се стравува дека во тајфунот Хаијан загинале повеќе од 10 илјади луѓе. ОН соопштија дека од катастрофата се погодени 9,5 милиони луѓе. САД, членките на ЕУ, Австралија и ОН најавија хуманитарна помош во храна, ќебиња и засолништа за десетици илјади луѓе. Американското министерство за одбрана испрати 90 маринци и морнари, како и авиони да помогнат во спасувачките операции.
XS
SM
MD
LG