Достапни линкови

Ердоган преконзервативен и за турскиот вицепремиер


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Турскиот вицепремиер Булент Аринч најави повлекување од активниот политички живот по судирот со премиерот Реџеп Таип Ердоган за машко-женските студентски домови.

„Сакам да се повлечам од активниот политички живот. Доколку премиерот тоа ми го дозволи и доколку ја почитува мојата одлука, нема да бидам кандидат за која било функција во Владата“, рече Аринч.

Изјавата на вицепремиерот уследи по контрадикторните коментари на Ердоган и Аринч поради најавата на турскиот премиер дека до 2014 година ќе бидат укинати мешовитите студентски домови.
XS
SM
MD
LG