Достапни линкови

logo-print

Грчкиот парламент расправа за изгласување недоверба на владата


грчкиот Парламент

грчкиот Парламент

Во грчкиот Парламент почна расправата по иницијативата за изгласување недоверба на владата на Андонис Самарас, поднесено од главната опозициска партија во земјата, Коалицијата на радикалната левица СИРИЗА. Партијата ваквата иницијатива ја покрена по вчерашниот упад на полицијата во просториите на поранешната државна радиотелевизија ЕРТ, која во почетокот на летото беше затворена со одлука на владата. Расправата по иницијативата ќе трае до недела, кога на полноќ ќе се пристапи кон гласање.
XS
SM
MD
LG