Достапни линкови

logo-print

Во Москва средба на Путин со холандскиот крал


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Москва ќе се сретне со холандскиот крал Вилијам Александар. Тој заедно со неговата сопруга кралицата Максима веќер ќе учествува на свеченостите по повод 400 годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете земји. До посетата доаѓа во време на тензични односи по нападите врз дипломати на двете земји и во Москва и во Хаг. Деновиве Холандија поднесе тужба против Русија до Меѓународниот суд за поморско право поради случајот со уапсените активисти на Гринпис кои протестираа против вадењето нафата на Арктикот.
XS
SM
MD
LG