Достапни линкови

logo-print

Јавно сведочење за британските шпионски методи


Шефовите на разузнавачките агенции на Британија денеска за прв пат јавно сведочеа во парламентот по објавувањето информации за шпионските методи обелоденети од поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден. Ендрју Паркер, шеф на агенцијата за домашно разузнавање МИ5 и Џон Соерс, шеф на службата за странско разузнавање МИ6 се појавија заедно со Јан Лобан, директор на Агенцијата за електронски надзор. Тие ја бранеа работата на разузнавачките служби. Нивното сведочење пред парламентарната комисија беше пренесувано на телевизија, но со мало задоцнување.
XS
SM
MD
LG