Достапни линкови

logo-print

Фазулах нов лидер на пакистанските талибанци


Пакистанските талибанци го избраа Мула Фазулах за нивен лидер на местото на убиениот Хакимула Мехсуд. Тој во минатата недела беше убиен во напад извршен со американско беспилотно летало. Фазулах е шеф на талибанската група во долината Сват и според некои наводи, го наредил нападот врз 16 годишната Малала Јусафзаи поради нејзиното залагање за поголемо образование на девојчињата во Пакистан.
XS
SM
MD
LG