Достапни линкови

Турција не поддржува сириски групи блиски на Ал Каеда


Реџеп Таип Ердоган

Реџеп Таип Ердоган

„Турција не им пружа засолиште или поддршка на сириските групи поврзани со Ал Каеда и ќе продолжи да ги разграничува од сириската опозиција на која и дава голема поддршка“, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на денешната прес конференција во Стокхолм. Тој посочи дека против структурите на Ал Нусра и Ал Каеда треба да се води иста борба каква што се води против сепаратистичките терористички групи“.
XS
SM
MD
LG