Достапни линкови

logo-print

Олимпискиот факел пристигна на Вселенската Станица


Олимпискиот факел носен од ракетата Сојуз пристигна на Меѓународната вселенска станица Ракетата Сојуз беше лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан од каде тричлениот екипаж го презедоа факелот и го однесоа во вселената.
Двајца руски космонаути ќе направат симболична прошетката во Меѓународната вселенска станица, и факелот треба да се врати на Земјата во понеделникот, кога ќе ја продолжи маршута од 65.000 километри завршувајќи ја пред почетокот на Олимписките игри во Сочи на Црното Море на 7 февруари.
XS
SM
MD
LG