Достапни линкови

logo-print

Нова рунда разговори за иранската нуклеарна програма


Нова рунда разговори со цел олеснување на меѓународната загриженост околу нуклеарната програма на Иран треба да почне денеска.Официјални лица од Иран и претставници од шестте светски сили САД, Русија, Франција, Велика Британија, Кина и Германија ќе се сретнат во следните два дена во Женева. Претходно оваа недела, иранскиот нуклеарен преговарач Јавад Зариф изјави дека е можно постигнување на рамковен договор оваа недела. Зариф изјави дека неодамнешните разговори со нуклеарното надзорно тело на ОН, Меѓународната Агенција за атомска енергија биле позитивни, исто како и срдбите помеѓу техничките експерти за подготовка на разговорите во Женева. Дипломатите велат дека шестте земји сакаат да изнудат од Иран ограничувања на неговата нуклеарна програма во замена за олеснување на некои меѓународни санкции. Дипломатите велат дека таквиот чекор на градење доверба ќе го отвори патот за понатамошни разговори на повеќе сеопфатен договор.
XS
SM
MD
LG