Достапни линкови

logo-print

Арафат починал од труење со полониум


Сопругата на палестинскиот лидер Јасер Арафат тврди дека швајцарските форензички тестови покажуваат дека Арафат бил отруен до смрт од радиоактивен полониум во 2004 година. Суха Арафат изјави дека смртта на нејзиниот сопруг е "политичко убиство". Тим на експерти го отвори гробот на Арафат на Западниот Брег во градот Рамала минатата година со цел да се отстранат примероци на неговото тело и да се тестираат за наводно труење.
Суха Арафат го цитираше извештајот во кој се вели дека постојат научни докази дека Арафат бил убиен. Арафат не обвинува никого за труењето на нејзиниот сопруг. Таа изјави дека долгогодишниот лидер на Палестинската ослободителна организација имаше многу непријатели. Француски официјални лица отворија истрага за смртта на Арафат во 2012 година. Арафат, кој беше 75 кога почина, тврдеше дека преживеал 40 обиди за атентат.
XS
SM
MD
LG