Достапни линкови

logo-print

Бразилската претседателка бара извинување од Вашингтон


Бразилската претседателка Дилма Русеф изјави дека ќе одела на закажаната посета во Соединетите Држави во октомври ако Вашингтон се извинил за шпијунажата од страна на Националната безбедносна агенција и доколку ветил дека тоа никогаш повеќе нема да го повтори.
Русеф ја откажа закажаната посета откако во јавноста се појавија информации за доверливи документи на поранешниот разузнавач Едвард Сноуден од кои стана јасно дека нејзините разговори со соработниците се прислушувале, дека Агенцијата упаѓала во компјутерските мрежи на бразилската државна нафтена компанија Петробрас и ги собирала податоците од електронската пошта и телефонските повици во земјата.
XS
SM
MD
LG