Достапни линкови

logo-print

Повлечено пилешко месо заразено со салмонела во Романија


Над 55 тони пилешко месо се повлечени од продавници во Романија поради сомневање дека се заразени со салмонела, објави весникот „Евениментул зилеј“. Пилешкото месо е повлечено од продавници во Букурешт и окрузите Прахова, Брашов и Сучава. Досега се уништени 22,5 тони месо на барање на инспекцијата. Производител на месото во чии тестирани примероци е откриено присуство на салмонела е компанијата Авикола.
XS
SM
MD
LG