Достапни линкови

logo-print

Експлозии пред канцеларии на кинеската комунистичката партија


Неколку помали експлозии се случиле денеска пред канцелариите на владејачката кинеска комунистичка партија во северниот дел на земјата. Синхуа јавува дека притоа едно лице било убиено, додека осуммина други ранети. До ова доаѓа на неколку дена откако три лица со автомобил упаднале меѓу луѓето во плоштадот Тјенанмен во Пекинг. За овој напад во кој загинаа пет луѓе властите ги обвинија муслиманските сепаратисти во регионот Синџијанг.
XS
SM
MD
LG