Достапни линкови

logo-print

САД побарале Албанија да го уништува сириското хемиско оружје


Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати изјави дека САД побарале од Владата во Тирана на своја тероторија да го уништува хемиското оружје од Сирија. Според весникот „Монд“, Бушати на средбата со својот француски колега Лоран Фабуис изјавил дека „албанската Влада се уште не донесла никаква одлука за ова прашање“. Весникот пишува дека Албанија се смета за прифатлива земја за уништување на хемиско оружје, поради нејзината географска положба што овозможува лесен транспорт на хемиското оружје до нејзината територија. Во меѓувреме, организации за заштита на животната средина од Албанија предупредија дека ќе побараат организирање референдум за ова прашање.
XS
SM
MD
LG