Достапни линкови

logo-print

Берлин бара објаснување од Лондон за наводно шпионирање


британската амбасада во Берлин

британската амбасада во Берлин

Германското министерство за надворешни работи денеска побара од Британија да одговори на новинскиот извештај дека британската амбасада во Берлин била користена како место за тајно прислушување. Во соопштението се наведува дека министерот Гидо Вестервеле го повикал британскиот амбасадор да ги објасни наводите објавени во весникот „Индепендент“. Во текстот се прецизира дека на покривот на амбасадата имало инсталирано опрема за шпионирање. Амбасадата одби да ги коментира овие наводи.
XS
SM
MD
LG