Достапни линкови

logo-print

Во Женева подготовки за мировен состанок за Сирија


Пратеникот на Арапската лига за Сирија Лакдар Брахими

Пратеникот на Арапската лига за Сирија Лакдар Брахими

Пратеникот на Арапската лига за Сирија Лакдар Брахими денеска во Женева се сретна со заменик шефот на руската дипломатија Михаил Богданов и со подсекретарот во Стејт департментот Венди Шерман во врска со подготовки на состанок за решавање на конфликтот во Сирија. Претходно американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека на тој состанок би требало да учествуваат и двете страни, режимот на претседателот Башар ал Асад и бунтовниците. Во меѓувреме, руската агенција Итартас јави дека состанокот најверојатно нема, да се одржи, како што беше планирано, во текот на овој месец.
XS
SM
MD
LG