Достапни линкови

logo-print

Бугарија ќе го забрза процесот на протерување на мигрантите


Бугарскиот министер за внатрешни работи Цветин Јовчев најави акциски план со кој би се забрзал процесот на протерување на економските мигранти од земјата.Јовчев рече дека имигрантите кои „немаат основа да бараат хуманитарен или бегалски статус“ ќе бидат протерани од Бугарија во рок од три дена.Оние чиј случај налага подетална истрага ќе бидат сместени во центри кои нема да можат своеволно да ги напуштаат, додаде Јовчев.Бугарија се надева дека бројот на имигрантите драстично ќе се намали од следната година благодарение на засилените мерки за безбедност по должината на границата со Турција,од каде што пристигнуваат најголем број имигранти во Бугарија. Во Бугарија само оваа година пристигнаа околу 8.800 имигранти, од кои 60 отсто Сиријци.
XS
SM
MD
LG