Достапни линкови

logo-print

Избран привремен лидер на талибанците во Пакистан


Асматулах Шахин Битани

Асматулах Шахин Битани

Пакистанските талибанци избрале нов привремен шеф по убиството на нивниот претходен лидер Хакимулах Мехсуд во напад со американско беспилотно летало во Северен Вазиристан. Радио Слободна Европа, Радио Машаал јави дека станува збор за Асматулах Шахин Битани. Пакистан упати официјален протест поради нападот со образложение дека тоа ќе ги наруши обидите за мировни разговори со талибанците. Премиерот Наваз Шариф најави преиспитување на односите меѓу Исламабад и Вашингтон.
XS
SM
MD
LG