Достапни линкови

logo-print

Белата куќа против молбата на Сноуден


Белата куќа ја отфрла молбата за помилување на поденшениот соработник на Агенцијата за национална безбедност Едврад Сноуден кој има привремен азил во Русија. Сноуден во писмо што во минатата недела му го предаде на еден гермаснки политичар напишал дека е подготвен да сведочи пред американскиот Конгрес за да ги расветли неговите мотиви во врска со откривањето на тајните следења на американските разузнавачки служби. Советникот во Белата куќа Ден Фајфер изјави дека Сноуден ги прекршил американските закони и затоа треба да се врати во земјата и да одговора пред суд.
XS
SM
MD
LG