Достапни линкови

logo-print

Пакистанските талибанци назначија привремен лидер


Хакимулах Мехсуд

Хакимулах Мехсуд

Пакистанските талибанци назначија нов лидер по смртта на досегашниот Хакимулах Мехсуд кој загина при напад на американско беспилотно лето. Талибански командат за Сервисот на Радио Слободна Европа во Пакистан, Радио Маршал изјави дека Асматулах Шахин Битани бил избран за привремен лидер, и дека се уште не одлучиле кој трајно ќе го замени Мехсуд. Пакистанските власти изразија загриженост дека поради убиството на Мехсуд ќе биде нарушен мировниот процес во земјата.
XS
SM
MD
LG