Достапни линкови

logo-print

Нападнат кандидат за градоначалник на Косовска Митровица


Крстимир Пантиќ

Крстимир Пантиќ

Кандидатот за градоначалник на Косовска Митровица од Граѓанската иницијатива „Српска“, Крстимир Пантиќ бил нападнат синоќа од страна на двајца маскирани мажи. Тој денеска изјави дека целта на нападот била негова ликвидација и изрази надеж дека тоа ќе биде последен политички мотивиран напад врз Срби во Митровица. Според него, организаторите на нападот се партиите кои два месеца заговараат бојкот на локалните избори на Косово, кои ќе се одржат утре.
Српскиот министер без ресор задолжен за Косово и Метохија, Александар Вулин го осуди нападот врз Пантиќ и нагласи дека тоа е кукавачки чин.
XS
SM
MD
LG