Достапни линкови

logo-print

ОН повикаа на максимално учество на изборите во Косово


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун повика на максимално учество на локалните избори во Косово. Тој порача и дека слободните и фер локални избори ќе претставуваат пресвртница во јакнењето на мирот и стабилноста во земјата. Според соопштението, Ки Мун го поздравува напредокот постигнат пред одржувањето на изборите и одлучноста на сите страни да „обезбедат инклузивни избори, без застрашувања и насилства“.
На локалните избори во Косово, кои ќе се одржат утре, ќе учествуваат 103 изборни листи, утврдени од Централната изборна комисија, со вкупно 7.932 кандидати за советници.
XS
SM
MD
LG