Достапни линкови

logo-print

Обама повика на просперитетен Ирак без насилство


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама повика на инклузивен и просперитетен Ирак без насилство. Обама говорејќи во Белата куќа по средбата со ирачкиот премиер Нури ал Малики рече дека САД очекуваат од Ирак да донесе закон за избори за граѓаните да можат да разговараат за нивните политички разлики наместо да прибегнуваат кон насилство. Малики изјави дека се согласува со Обама оти е потребно мирно решение за Ирак, каде во последно време имаше зголемен број на терористички напади.
XS
SM
MD
LG