Достапни линкови

logo-print

Во напад со беспилотно летало убиен лидерот на талибанците во Пакистан


Хакимулах Мехсуд

Хакимулах Мехсуд

Пакистанската разузнавачка служба соопшти дека во напад изведен најваројатно од американско беспилотно летало биле убиени четворица талибански милитанти во Северен Вазиристан. Радио Машал на Радио Слободна Европа јави дека пакистанските талибанци потврдиле оти при нападот бил убиен нивниот лидер Хакимулах Мехсуд. Ова е втор ваков напад откако во минатиот месец во Вашингтон пакистанскиот премиер Наваз Шариф побара запирање на акциите со беспилотни летала.
XS
SM
MD
LG